انتخاب کفش مناسب
شما میتوانید سایز متن را تغییر دهید
انتخاب کفش مناسب

انتخاب کفش مناسب برای بزرگسالان
هنگام خرید كفش هم خوب است به چند نكته توجه داشته باشیم تا بهتر و زیباتر انتخاب كنیم و بپوشیم. همه ما بارها شنیده‌ایم كه پا قلب دوم انسان است. این نكته به آن معناست كه باید بیشتر به پاها اهمیت دهیم و نسبت به آنها حساسیت بیشتری داشته باشیم.
یكی از مهم‌ترین نكاتی كه برای سلامت پاها باید در نظر داشت انتخاب كفش مناسب است. كفشی كه بتواند درست از پای شما مراقبت كند باید بیش از هر چیز راحت باشد. همچنین باید بدانیم كفش را برای چه نوع فعالیت و چه مكانی می‌خریم. به یقین یك كفش ورزشی با نوع كفشی كه می‌خواهیم در یك مهمانی رسمی یا محل كار بپوشیم تفاوت دارد. تناسب نوع و رنگ كفش با شلوار و سایر وسایل مانند كیف دستی، بر زیبایی و برازندگی ظاهر شما خواهد افزود. نوع و رنگ كفش رابطه‌ای هم با سن و سال استفاده كننده دارد، پس به این موضوع هم توجه كنید.
معمولا چرم بهترین پوشش برای رویه و كفی كفش است، اما در هر فصل باید به مدل كفش هم توجه كرد. در تابستان كفش‌هایی كه جلو و پشت بازتری دارند برای تبادل هوا مناسب‌ترند و در صورت امكان استفاده از آنها كمك موثری به سلامت پای شما خواهد كرد.
یكی دیگر از نكاتی كه هنگام خرید باید به آن توجه كنید وزن كفش است. كفش‌های سنگین شما را در طولانی مدت دچار خستگی می‌كند. اگر برای پیاده‌روی به دنبال كفش مناسب هستید دقت كنید كه این نوع كفش‌ها هم باید بسیار كم وزن باشد. همچنین كفش‌های ساق‌دار برای پیاده‌روی‌های طولانی مدت یا مسیرهای دشوار مفیدتر است و بهتر می‌تواند از پاها مراقبت كند. یادتان باشد اگر وزن بدن به صورت متعادل روی سطح پا تقسیم نشود، شما با مشكلات خاصی مانند كمر درد مواجه می‌شوید. به همین دلیل استفاده طولانی مدت از كفش‌های پاشنه بلند و نوك باریك كه وزن را بیشتر به قسمت جلوی پاها منتقل می‌كند، مناسب​ نیست. این كار در بلند مدت می‌تواند به تغییر شكل انگشت‌ها و بیرون‌زدگی استخوان پا منجر شود. شاید به همین دلیل است كه خانم‌ها 10 برابر بیشتر از مردان از پادرد و كمردرد شكایت دارند. یادتان باشد بهترین اندازه پاشنه حدود سه سانتی‌متر است.همچنین كفش‌هایی كه كاملا تخت و بدون پاشنه هستند نیز می‌توانند فرد را دچار ناراحتی‌هایی در ناحیه كمر كنند.
شاید شما نیز شنیده باشید كه می‌گویند كفش تنگ بعد از مدتی جا باز می‌كند. این گفته حتی اگر درست هم باشد باید هنگام خرید، كفشی را انتخاب كرد كه كاملا اندازه بوده و به قسمت‌های مختلف پای شما فشار نیاورد. این فشارها حتی در كوتاه مدت شكل طبیعی پاها را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
این نكته را هم به یاد داشته باشید كه پس از انتخاب شكل و رنگ كفش مورد نظرتان حتما در همان فروشگاه چند دقیقه‌ای آن را پا كنید و با آن راه بروید تا مطمئن شوید انتخاب‌تان از هر لحاظ مناسب بوده است. اگر كمترین فشاری در نوك انگشتان یا روی پا احساس كردید، بدانید این كفش دردسرساز می‌شود. متخصصان توصیه می‌كنند بهترین زمان برای خرید كفش بعدازظهر و عصر است. چون عضلات پا در حجیم‌ترین حالت خود هستند و پس از خرید با مشكل تنگ بودن كفش مواجه نمی‌شوید.
یادتان باشد كفش را بدون جوراب نپوشید. جوراب‌های نخی هم بهترین انتخاب هستند.
با رعایت همین نكته‌های ساده می‌توانید از پوشیدن كفشی كه خریده‌اید لذت ببرید و به تناسب و آراستگی ظاهر خود بیفزایید.

انتخاب کفش مناسب برای خردسالان
لباس‌های بچه‌ها زیبا و خوش رنگ و دارای جلوه‌ای بیشتر از لباس‌های بزرگ‌ترهاست. گاهی خیلی از ما وقتی از جلوی ویترین یك لباس‌فروشی بچگانه رد می شویم، دوست داریم بایستیم و یك دل‌سیر لباس‌ها را تماشا كنیم. كفش‌های بچگانه هم این​گونه هستند. رنگ‌های شاد و اندازه‌های كوچكشان احساس خاصی را در دل‌ها می‌نشاند.
اما اگر برای خرید این كفش‌های زیبا وارد فروشگاه می‌شوید یادتان باشد فقط رنگ و لعاب كافی نیست. كفش‌ بچه‌ها باید بسیار راحت باشد. پس فقط سراغ جنس‌های چرمی یا پارچه‌های كتانی بروید. چون بچه‌ها نمی‌توانند بدرستی اندازه كفش‌شان را تخمین بزنند و باید شما قدری صبورتر باشید. با حوصله كفش را چند باری پایشان كنید و درآورید. انگشت بچه‌ها باید یك سانتی با جلوی كفش فاصله داشته باشد.
كفش‌های ساق بلند هم برای بچه‌ها مناسب‌تر است چون هم پایشان را بهتر می‌پوشاند و هم سخت‌تر از پایشان بیرون می‌آید.
یادتان باشد به هیچ‌وجه برای بچه‌ها كفش پاشنه‌دار نخرید؛ احتمال لیز خوردن آنها با این نوع كفش‌ها زیاد است و پیچ‌خوردگی پا همیشه در كمین این بچه‌ها خواهد بود.
راستی یادتان باشد پول زیادی برای كفش بچه‌ها كنار نگذارید، پاهای آنها زود رشد می‌كند و باید كفش دیگری برایشان بخرید.
برای بچه‌هایی در سن پیش دبستانی و سال‌های اول دبستان هم، چون دویدن را بسیار دوست دارند بهتر است از كفش‌های اسپرت استفاده شود البته به كفی این كفش‌ها دقت كنید؛ باید نرم و قابل انعطاف باشد تا هم پا را اذیت نكند و هم بتواند ضربه حاصل از دویدن را به تمام سطح پا منتقل كند.

منبع : جام جم - ضمیمه چاردیواری

تبلیغاتتبلیغات
Copyright © 2013 by Takhfif Online. All Rights Reserved | Design By I.Naderi